Dan eTwinninga – „Slavimo raznolikost“ u OŠ Vladimira Nazora Pribislavec

eTwinning se uvelike bavi aktivnim građanstvom, suradnjom i međusobnim razumijevanjem ljudi raznih kultura, uz kreativnu primjenu informacijsko-komunikacijske tehnologije. Ove godine eTwinning je od 18. travnja do 9. svibnja provodio kampanju Slavimo raznolikost pomoću koje se nastojalo saznati što mladi u Europi misle o raznolikosti.

Kampanja je potaknula učitelje na vođenje rasprave s učenicima pitanjima poput: „Kako definirati raznolikost?“, „Kako očuvati raznolikost?“, „Kako promicati raznolikost?“, a kao pomoć u realizaciji ove teme učiteljima su na eTwinning portalu postavljeni materijali primjereni raznim dobnim skupinama učenika. Zadatak je bio izraditi jednominutni video s pet slika koji sažima zaključke rasprave o raznolikosti, i postaviti ga na eTwinning Live u povodu proslave Dana eTwinninga, 9. svibnja.

Osnovna škola Vladimira Nazora Pribislavec sudjelovala je u ovoj kampanji s učenicima četvrtih razreda polaznicima izvannastavne aktivnosti eTwinneri koju vodi učiteljica informatike Iva Naranđa. Tijekom dva tjedna učenici četvrtih razreda bavili su se temom raznolikosti s kojom su ih već ranije upoznale razrednice. Temi raznolikosti pristupili smo s više aspekata, te smo tako uvidjeli da je raznolikost svuda oko nas, u prirodi, ljudima, kulturama, jezicima, tradicionalnim kuhinjama, arhitekturi… i zaključili da je raznolikost prirodna, zanimljiva i poticajna.

Aktivnosti učenika sastojale su se od četiri dijela: vođenje rasprave o raznolikosti pomoću alata TodaysMeet, izrada oblaka riječi alatom Tagxedo, izrada digitalnih kolaža alatom Pizap i izrada plakata za pano.

Slavimo raznolikost - Celebrate Diversity

Poruke koje su učenici napisali na TodaysMeetu najbolje pokazuju kako su shvatili raznolikost:

„To je dobro jer kad bi svi bili jednaki ne bi bili zanimljivi.“, „Nema veze što su ljudi bijele ili crne rase.“, „Svi ljudi imaju ista prava.“, „Raznolikost je u prirodi.“, „Nismo svi isti u duši.“, „Nije bitno iz koje smo države.“, „Svi imamo različitu obitelj.“, „Svi smo ljudi.“, „Svaki čovjek je dio prirode!“, „Bez raznolikosti, svijet bi bio isti i nitko se ne bi mogao prepoznati.“, „Svi smo ljudi i različiti.“, „Svijet ne bi bio zanimljiv da nismo različiti.“, „Lijepo je da na svijetu ima raznolikosti.“, „Ne bi bilo lijepo da smo svi jednaki.“, „Raznolikost je važna.“, „Svi smo vrijedni, nema veze kakve smo boje, koje smo vjere i slično.“.

Na eTwinning Live postavili smo naš video napravljen prema zadanim kriterijima, a uz to objavili smo i opširniji video koji detaljnije prikazuje tijek naših aktivnosti i više učeničkih radova.

članak u Školskim novinama, broj 20

emedjimurje

Slavimo raznolikost - Celebrate Diversity

objavio: Iva Naranđa   datum: 9. 5. 2016.

Od školske godine 2018./2019. Informatika postaje obavezan predmet u 5. i 6. razredu. O udžbenicima iz Informatike za 5. i 6. razred bit ćete naknadno obaviješteni.

« Srpanj 2018 »