2014-12-10 21:17:45

COMPUTER SCIENCE EDUCATION WEEK - HOUR OF CODE

TJEDAN INFORMATIČKE EDUKACIJE

SAT KODIRANJA

Osnovna škola Vladimira Nazora Pribislavec pridružila se najvećem edukativnom događaju u povijesti koji se održava tijekom tjedna informatičke edukacije (Computer Science Education Week), od 8. do 14. prosinca 2014. i registrirala se kao domaćin Sata kodiranja (Hour of Code), globalnog edukativnog pokreta koji doseže desetke milijuna učenika u preko 180 zemalja.

 

 

ŠTO JE HOUR OF CODE I ZBOG ČEGA GA PROVODIMO?

Hour of Code (Sat kodiranja) je jednosatni uvod u informatiku, oblikovan tako da pojasni programiranje i pokaže da svatko može naučiti osnove. Osnovni cilj kampanje je potaknuti desetke milijuna učenika da aktivno sudjeluju u Satu kodiranja od 8. do 14. prosinca 2014., a organizira se pod motom:

Svi mogu i trebaju naučiti programirati.

Svaki učenik trebao bi imati priliku naučiti osnove programiranja i informatike jer to pomaže njegovanju vještine rješavanja problema, logike i kreativnosti. Počevši rano, učenici će imati temelj za uspjeh u karijeri u 21. stoljeću. Sat kodiranja održali smo kako bi promovirali programiranje i računalnu znanost u cjelini te pobudili interes učenika za informatiku kao buduće zanimanje. Pretpostavka je da će samo u Europi već 2015. godine nedostajati više od 900 000, a u SAD-u više od 700 000 informatičkih stručnjaka.

Sat kodiranja osmišljen je kako bi se informatiku kao znanost približilo učenicima različitog uzrasta kroz izuzetno kvalitetne i metodički izvrsno osmišljene vježbe koje samostalno ili uz pomoć mogu izraditi u jednom satu. Na taj način pokazuje se učenicima, ali i njihovim roditeljima, da svatko može naučiti osnove programiranja i pruža im se mogućnost da se uvjere kako programiranje nije bauk, već zabavno i kreativno iskustvo. Učenici su potaknuti i na daljnji samostalni rad što im omogućuju vodiči dostupni tijekom cijele godine. Predstavimo li učenicima programiranje na zanimljiv način, mnogi od njih posvetit će se kreativnom radu na računalu, a ne samo provođenju vremena za računalom uz besciljno pretraživanje interneta, igre i društvene mreže.

TKO JE ORGANIZATOR?

Sat kodiranja organiziran je od strane Code.org, javne 501 c3 neprofitne organizacije posvećene širenju informatike tako što omogućuju dostupnost u sve više škola te brojnije sudjelovanje djevojčica, tj. učenica, kao i svih učenika pripadnika nacionalnih manjina. Besprimjerna koalicija partnera ujedinjeno podržava Sat kodiranja. Nakon što se prošle godine u Computer Science Education Week – Hour of Code uključilo nekoliko desetaka milijuna ljudi iz cijeloga svijeta, ove godine organizatori žele doći do brojke od 100 milijuna sudionika.

Poziv je objavio i European Schoolnet, mreža 30 ministarstava obrazovanja u Europi.

 

 

ZAŠTO JE ODABRAN UPRAVO OVAJ TJEDAN?

Computer Science Education Week organizira se svake godine u prosincu, u tjednu u kojem su rođene Ada Lovelace (rođena 10. prosinca 1815.), britanska matematičarka općeprihvaćena kao prvi programer i Grace Murray Hopper (rođena 9. prosinca 1906.), pionirka računalnih znanosti i američka kontraadmiralka, između ostaloga zaslužna za popularizaciju izraza bug i debugiranje te razvoj programskog jezika COBOL.

KAKO JE OBILJEŽEN TJEDAN INFORMATIČKE EDUKACIJE U NAŠOJ ŠKOLI?

Iz OŠ Vladimira Nazora Pribislavec u Satu kodiranja sudjelovali su učenici sedmog i osmog razreda koji polaze izbornu nastavu informatike pod vodstvom učiteljice informatike Ive Naranđa od koje je i potekla inicijativa za uključivanje učenika u Sat kodiranja. U utorak, 9. prosinca 2014. naši učenici prošli su vodič „Angry Birds“. Kako bismo ovaj događaj učinili još zanimljivijim, povezali smo ga s eTwinning projektom Science Around Us i pozvali partnere da razmijenimo dojmove putem online ankete i foruma na Twinspaceu projekta. Pozivu su se odazvale dvije škole iz Turske. Iz naše škole anketu je ispunio 21 učenik, čiji rezultati pokazuju da svi anketirani učenici  Hour of Code smatraju zabavnim i dobro organiziranim te da ih je svih 21 motivirano za sudjelovanjem u sličnom događanju iduće godine. 13 učenika (61,9 %) odgovorilo je da je Hour of Code povećao njihov interes za programiranjem, niti kod jednog učenika Hour of Code nije smanjio njegov interes za programiranjem, dok je 8 učenika (38,1 %) ostalo ravnodušno prema programiranju. U sklopu ankete učenici su jednom rečenicom trebali izraziti svoj dojam o Hour of Code pokretu. Mnogi odgovori su gotovo identični pa iznosimo one najčešće: „Odlično je!“, „Zabavno i naučila sam puno.“, „Vrlo interesantno i zabavno.“, „Sviđa mi se!“. Detaljni rezultati ankete, zajedno s podacima iz Turske, objavljeni su na Twinspaceu eTwinning projekta Science Around Us. Tijekom tjedna informatičke edukacije, osim održavanja Sata kodiranja, učenici će napraviti prezentacije o Adi Lovelace i Grace Hopper, a u informatičkoj učionici uredili smo pano tematski vezan uz ovaj događaj.

 

O NAMA NA PORTALU ZA ŠKOLE

POGLED KROZ PROZOR

 


Osnovna škola Vladimira Nazora Pribislavec