Radovi učenika 1. - 4. razreda

Radovi - 4.b razred

PIŠEM BAJKU ...

Zmaj Dobriko

U davna vremena dok su kralj Erik X i njegova žena Laura IX razgovarali i prisjećali se djetinjstva, kralj Erik započne priču o Dobriku, dobrom i glazbenom zmaju.  I evo priče: U davna vremena dok su zmajevi postojali bio je jedan mali zmaj po imenu Dobrik.
Dobrik je živio sa svojim roditeljima iza sedam mora i iza sedam gora u gradu po imenu Metropoles. Dobrik je bio: veseo, volio je glazbu, vodio zbor... Njegovi roditelji su mu za 12. rođendan poklonili dirigentski štap. Njegov djed je prije smrti Dobrikovoj baki dao testament koji je napisao 26.12.1221. godine. U tom testamentu piše da svoje blago ostavlja ženi, a zmajski zbor unuku ako prihvaća. Dobrik je pristao voditi zbor i na prvom koncertu su izveli pjesmu ,,Lijepa naša zmajska domovino" uz pomoć oca Laurenca. Gospođa Ana je majka od Dobrika i bila je tužna što Dobrik mora na studij gdje će biti sljedećih 25 godina. Nakon 24 godina Dobrik se vratio kući s djevojkom i dvojčekima i živjeli su dugo i sretno zauvijek!

Nikolina Cmrečnjak 4.b

Tajna škrinja

Bila jednom dva dječaka koji su bili najbolji prijatelji. Svaki put kad su išli is škole uvijek su vidjeli iz daljine dvorac, ali se nisu približavali jer su svi ljudi govorili da je ispred dvorca strašan zmaj. Jednog dana kad su išli is škole našli su nekakvu kartu gdje je bio nacrtan dvorac i pored škrinja s blagom i zaključili da je u dvorcu škrinja s blagom. Odlučili su jednog dana poći u dvorac, ali onda pomisle na zmaja pa su odustali od blaga. Za nekoliko dana kad su išli is škole jedan dječak pomisli da bi svejedno otišli u dvorac po blago. Dogovorili su se da sutra pođu u dvorac, ali ih je hvatao mali strah pred zmajem. Ali su odlučili biti hrabri i da se neće bojati. Krenu oni prema putu za dvorac i vide zmaja, pomislili su da će ih zmaj napasti, ali se to nije dogodilo, nego je zmaj bio zaigran i pustio ih u dvorac. Oni su išli po sobama dvorca, ali nikako da nađu škrinju s blagom. Došli su u jednu sobu dvorca gdje su bile tri vile, one su čekale da netko dođe u dvorac po škrinju s blagom jer su bile zarobljene u dvorcu. Kad su vidjele dječake odmah su se obradovale što će blago predati dječacima, a one će biti oslobođene. Vile su dječacima predale blago i odletjele sretne u grad vila. A dječaci su ponijeli blago kući i odlučili da će ga podijeliti siromašnoj djeci.

Marta Okreša, 4.b

Princ dobre volje

Nekad davno, živjeli su kralj i kraljica. Bili su dobrog srca i uvijek su svima pomagali. Kraljica je bila trudna. Kad je kraljica rodila, došao je njihov neprijatelj, i oteo blago, kralja i kraljicu. Odnio ih je u jednu špilju nasred šume, a dijete je ostalo samo dok ga nije  uzela jedna siromašna obitelj. Njihov neprijatelj je u jednom ratu poginuo. U špilji je bio jedan zmaj, koji je pazio na blago, kralja i kraljicu. Dvije vile su znale da je dječak iz siromašne obitelji zapravo  princ, kojem su roditelji kralj i kraljica. Princ je jako dobro znao svirati frulu. Jednog dana  je u šumu nabrati drva za vatru. Vile su mu rekle da je princ, i da zmaj njegove prave roditelje čuva u špilji. On potrča do špilje, sjedne na panj, razmišlja i svira frulu. Primijetio je da je njegova glazba uspavala zmaja. On je ulazio sve bliže roditeljima, dok je zmaj hrkao. Oslobodio je roditelje i blago. Postali su kao i uvijek kralj kraljica i  njihov sin. Siromašna obitelj živjela je sa njima. On je tada imao dvije majku i dva oca. Pomagali su ostalima siromašnim ljudima i širili su sreću. Tako su živjeli dugo, dugo.

Lucija Nedeljko, 4.b

objavio: Iva Naranđa Darinka TRAJKOVA VUKOVIĆ   datum: 25. 1. 2010.