Dan sigurnijeg interneta – 11. veljače 2020.

Ove godine obilježavanje Dana sigurnijeg interneta provedeno je na nastavi Informatike. Sigurnost na internetu sastavni je dio kurikuluma Informatike i mnogih aktivnosti koje se provode tijekom redovne i izborne nastave Informatike, a povodom Dana sigurnijeg interneta stavljen je poseban naglasak na ovu važnu temu. Učiteljica informatike Iva Naranđa provela je s učenicima nekoliko aktivnosti prema materijalima dostupnima na stranici Petzanet.

Dan sigurnijeg interneta 2020.

Učenici 5. a i 5. b razreda upoznali su važnost i svrhu lozinki, otkrivali načine stvaranja sigurne lozinke i primijenili pravila pri stvaranju nove lozinke, upoznali savjete kako provjeriti sigurnost lozinke i provjerili sigurnost svoje lozinke.

Dan sigurnijeg interneta 2020.

Nadalje, učenici petog razreda izradili su digitalne postere sa savjetima o stvaranju sigurne lozinke i primjerima jakih i slabih lozinki. Učenici su postere izradili s pomoću besplatnog alata Sketchpad koji ne zahtijeva registraciju korisnika.

Dan sigurnijeg interneta 2020.

Učenici 6. a razreda bavili su se temama digitalni tragovi i elektroničko nasilje te izradili prezentacije. Učenici 8. a i 8. b razreda koji polaze izbornu nastavu Informatike bavili su se temom sprečavanja e-nasilja i govora mržnje te proučili život i rad Alana Turinga.

Uređeni su panoi u informatičkoj učionici:

Dan sigurnijeg interneta 2020.

U tjednu kada se obilježavao Dan sigurnijeg interneta svim učenicima petih razreda podijeljena je brošura „Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih telefona“ Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM). Brošura ima za cilj upoznati učenike i njihove roditelje o sigurnosti i opasnostima na internetu, pravilima odgovornog ponašanja prilikom korištenja interneta, društvenih mreža i komunikacijskih servisa, kao i o vršnjačkom nasilju putem interneta i o zaštiti osobnih podataka. Posebnost brošure je da se svake godine ažurira kako bi bila usklađena s najnovijim pojavama i trendovima, a namijenjena je da je djeca ponesu kući i razgovaraju s roditeljima o temama iz brošure.

objavio: Iva Naranđa Bojan Klapčić   datum: 17. 2. 2020.