Noć vještica

Povijesna grupa okuplja učenike od petog do osmog  razreda koji žele proširiti svoja znanja iz nastavnog predmeta povijest. Ovog puta smo proučavali temu o progonu vještica, te o danu koji se obilježava dan uoči Svih svetih  -  Halloween ili u našem jeziku „Noć vještica.“ Evo što su učenici osmih razreda saznali o ovom danu:

„Stari Kelti su 1. studenog  slavili kao početak nove godine, a proslava je bila posvećena bogu Sunca, ali i gospodaru smrti (Samhainu). Vjerovali su da za punog mjeseca, a najčešće noć prije dana mrtvih, mrtvi napuštaju svoje grobove, te nakratko opet dolaze na Zemlju  i posjećuju svoje domove, zbog toga su se živi, prestrašeni mogućnošću susreta s mrtvima, prekrivali zastrašujućim maskama i stvarali veliku buku. Dolaskom Rimljana, noć mrtvih dobiva stalni datum, a te noći prema starom rimskom vjerovanju, crni bog lova Samain preuzima vlast nad svijetom, ubija srndaća (boga Sunca), a božicu vegetacije odvodi u podzemlje, gdje ona do proljeća bdije nad mirujućim sjemenkama, usnulim životinjama i dušama mrtvih. U toj noći su se simbolično gasile sve vatre u ognjištima, vjerovalo se da mrtvi posljednji put dolaze na ovaj svijet, pa su jedni na pragovima svojih kuća ostavljali hranu, a drugi su postavljali izdubljene repe, cikle ili krumpir s upaljenom svijećom, kako bi griješne duše uplašili, a dobre pronašle put kući. Bundeva je tek u 16. stoljeću postala popularna za dubljenje najprije u Americi, a zatim i u ostatku svijeta.“

Mi smo se malo poigrali pa smo izradili male ukrase  kojima ćemo ukrasiti našu učionicu i pano povodom tog dana. Izradili smo fenjere, paukove mreže, pauke te vještice.

ČLANOVI POVIJESNE GRUPE:

Denis Horvat, Filip Juričan, Franko Vadlja, Ena Mihalković, Nika Bašić, Mirna Kamenić, Petar Lesar, Marko Okreša, Anja Šmitran, Ana Lesar, Anja Fodor, Maja Gašparlin, Ivan Lepen, Luka Tkalčec, Borna Halamić, Sandi Horvat, Leonardo Balog, Mateo Kalanjoš, Mateo Ignac, Petar Novak, Marija Posedi, Dominik Toplek, Aleksandar Grkavac, Rocca Piljušić, Simona Hižman, Mirjam Varga